Canon Kit Lensten Sonrası İçin Lens Önerisi

Gıcır gıcır kutusundan heyecanla çıkardığımız ilk DSLR fotoğraf makinanızın üzerindeki lens.. Yani kit lens! Kit lensler genelde 18-55mm odak uzaklığı, f/3.5 – f/5.6  diyafram aralığına sahip lenslerdir. Kit lensler geniş açı özelliği olan zoom lens kategorisine girerler. 18 mm’de kullandığımızda geniş açı elde ederiz, zoomladıkça (55mm’ye doğru) uzaktakileri yakınlaştırabiliriz. Kit lenslerin yakınımızda duran şeylerin birçoğunu etrafındakilerle beraber kadraja sığdırabilmeleri güzel değil mi? DSLR fotoğraf makinamızı kullanmayı öğrenirkenki aşamada kit lens son derece faydalı.

Ama ilerlemek istediğimiz noktada kit lensin bizi sınırlandırdığı noktalar olmuyor değil. Nasıl mı? En önemlisi sınırlı diyafram aralığı.  f/3.5  diyafram değerine kadar inebilen bir lensin vereceği alan derinliği epey yüksektir. Bu ne demek? Yani basitçe söylemek gerekirse f/3.5 ile arka planı fazla buğulayabilmeniz zordur. Çünkü diyafram değeri yükseldikçe çektiğimiz nesneyi/modeli öne çıkarma ve arka planı buğulama oranımız düşer. Peki buğulama için ideal diyafram değeri nedir? Bu durumdan duruma ve çektiğimiz şeyin arka plandaki diğer ‘şey’ lere olan uzaklığına göre değişir ama şunu söylemek gerekir ki lensimizin mümkün olan en düşük diyaframı sağlayabilmesi çekim yaparken bizim için inanılmaz bir esneklik sağlar.

Bir de kit lensimizin en fazla f/3.5 e düşmesi fazla ışık olmayan ortamlarda dezavantaj sağlayabilir. Şöyle ki; makina elindeki ışığı kullanabilmek için enstantaneyi yavaşlatma eğilimi gösterir, bu da el titremesinden kaynaklanan net olmayan fotoğraflar elde etmemize sebep olabilir. Öte taraftan f/1.4, f/1.8 gibi daha düşük ( yani fazla açılabilen) diyaframı kaldıran lenslerle az ışıklı ortamlarda daha rahat fotoğraf çekebiliriz. Hem de arka planı daha iyi buğulayabiliriz.

Daha önce de dediğim gibi kit lens başlangıçta hiç de fena değil. Ama sınırlarını farkında olup başka bir (yada birkaç) lense daha yatırım yapmak istediğimizde seçeneklerimiz neler?

Lens almaya karar verirken tabi ki de düşüneceğimiz şeylerin başında iki şey var: Neleri çekmekten hoşlandığımız ve bütçemiz.

Bütçemizin çok yüksek olmadığını düşünelim ve alternatiflere bakalım.. Ben Canon kullandığım için Canon lenslerden bahsedeceğim.

– Uygun fiyatıyla Canon 50mm f/1.8 II Sabit lens gayet güzel bir seçenek. Sabit lens nedir? Zoom yapma özelliği olmayan ama netlikleri ve keskinlikleriyle bilinen lenslerdir. 50mm odak uzaklığı gözün gördüğüne en yakındır. Portre çekmekten hoşlanıyorsanız bu lens ideal bir portre lensi. Ayrıca çok hafif ve hızlı. Eğer 50mm sabit bir lens düşünüyorum ama biraz daha iyi bir bütçem var derseniz 50mm f/1.4 e bakmanızı öneririm. Bu lensle arkaplanı muhteşem bir şekilde buğulamak mümkün.

IMG_0004

– Diyafram aralığı çok önemli değil, ben uzakları daha çok yakınlaştırmak istiyorum derseniz Canon 55-250mm f/4- 5.6 IS II düşünebilirsiniz.  Image stabilization özelliği sayesinde el titremelerinden kaynaklanan buğulanma epeyce engelleniyor. Zoom özelliğinden dolayı bu lensle çekimler yapmak gerçekten çok zevkli.

IMG_0003

Bu lensleri yeni başlayanlara tavsiye ediyorum çünkü Canon 50mm f/1.8 ve Canon 55-250mm f/4-5.6 benim kit lensten sonra aldığım ilk lenslerdi, ve ikisinden de gerçekten çok memnun kaldım. Çekimlerinize değişiklik ve heyecan katmak isterseniz siz de deneyebilirsiniz :)

2 thoughts on “Canon Kit Lensten Sonrası İçin Lens Önerisi

  1. Yayınlarınızı merakla bekliyorum. Lensler konusu da dikkatimi çekti. Benim bir kit lensi bir de 75-300 lensim var oldukça dar açılı ama detaylarda ve portrelerde memnumun. Aklımda yeni lens alma fikri var ama biraz daha kurcalamak gerekecek. Bilgiler için teşekkürler , sevgiler…

    1. 75-300mm lensi denemedim ama harika zoom yapıyordur eminim. Bende de 70-200 var ama tembellik yapıp kullanmıyorum çünkü inanılmaz ağır ve ‘büyük’.. Son zamanlarda çocuklar etraftayken lenslerin en küçüklerine ve hafiflerine kaçma eğilimim var.. O yüzden şu an 50mm 1.2 sabit lens en iyi arkadaşım :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir