Çekim Hikayesi 2

Grayson bebek ilk fotoğraf çekimi için bana geldiğinde 9 günlüktü. Mini minnacık elleri, ayakları, burnu… Çok şekerdi… Kendi gibi tatlı iki de ablası vardı. Biri 3, diğeri 5 yaşında. Ablalar geldiğinde biraz çekingendiler. O yüzden onlarla biraz zaman geçirip bana alışmalarını  sağlamak amacıyla onları Melodi’nin oyun odasını aldım. Oyuncakları gösterirken bir yandan da onlarla sohbet ettim. İki dakika içinde ikisinin de bıcır bıcır konuşan birer cimcime olduğu ortaya çıktı :) Bu sırada bebeğimizin annesiyle babası içerde hazırlıklarını yapmış, çekim için bekliyorlardı. Aile çekimlerinden başladık. Kızlar çok güleryüzlüydü ve fotoğraflarının çekilmesi hoşlarına gidiyordu. Kardeşlerine ise resmen hayrandılar.  Ama bir yandan da oyuncaklara dönmek için can atıyorlardı. Çekim sırasında zaman kazanabilmek için onlarla sürekli diyalog halindeydim.

Ben: Kızlar, benim için 5’e kadar sayar mısınız? Sonra çekeceğim.

İkisi bir ağızdan: 1, 2, 3..

Ben: 5!

Kızlar: (Gülerek) Hayııır 4!! (Muhtemelen “Bu fotoğrafçı da hiçbir şey bilmiyor ya!!” diye düşünerek)

Ben: Ha doğru ya önce 4 geliyordu. Pardoooooonn!! Tekrar deneyelim mi? :)

Kızlar: 1, 2, 3, 4, 5! :)

Ben: Daha hızlı sayar mısınız?

Kızlar: 1,2,3,4,5!!

Ben: Süpersiniz!! :))

Ben bu arada çekiyorum tabi :)

Bakersfield_Newborn_Photographercollage1-blog

Bir başka diyalogumuz:

Ben: Kızlar kardeşiniz uyuyor mu bir bakar mısınız?

Kızlar: Eveeeeet, uyuyooor :)

Ben: Hmm.. Rüyasında ne görüyordur acaba?

Kızlar: Süt? :)))

Ben: Hahahahah :)))

Bakersfield_Newborn_Photographer_collage2-blog

Yenidoğan çekimlerinde bebeğin ablası/abisi vs. varsa odak noktam genelde onlar oluyor. Ailenin yeni minik üyesini kıskanma durumu sezersem büyük kardeşlere daha da çok ilgi gösteriyorum. Kapıdan girdikleri andan itibaren daha bebeğe bakmadan, onlarla tanışıp gönüllerini kazanmaya çalışıyorum. Yanlarında bebeğin ne kadar tatlı olduğundan bahsediyorum ama bunu çok tekrar etmekten özellikle kaçınıyorum. Kısaca çekimin yıldızı sanki bebek değil de onlarmış gibi davranıyorum, işe yarıyor :))Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0060 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0190 blog

Çekimimize geri dönersek aile pozlarından sonra anne ile çocuklar, baba ile çocuklar, anne ile baba ve bebek, kızlar ve bebek şeklinde değişik kombinasyonlarla devam ettik.

Önceden anne ile bebeği çekerken zorlandığım bir nokta oluyordu. Anne bebeği tutarken bebeğe yaklaşmak için çok eğiliyor, yada bebeği kendine getirmek için omuzlarını yukarı fazla çekiyordu. Dolayısıyla rahatsız bir görüntü ortaya çıkıyordu.

Bu sefer şöyle yaptım: Bebeği anneden alarak ellerini omuz hizasında çapraz yapmasını istedim. Yapınca da bebeği yan bir şekilde onun ellerinin arasına yerleştirdim. Böylece bebek annenin yüzüne son derece yakın oldu, anne de bebeği gayet rahat bir şekilde tutabildi.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0160 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0152 blog

Bebeğimiz herkesle çekildikten sonra sıra solo çekimlere gelmişti. Bu sırada yine beslenme, gaz çıkarma, alt değiştirme rutimizi yapmış, yeni kostümümüzü (kahverengi pantolon) giymiştik. Kızlar babalarıyla parka gittikleri için anneyle baş başa kalmış, tamamen bebeğe odaklanmıştık. Benim için favori kısım başlamıştı. Çekimlerin çoğunu sepet ve fasulye çuvalı koltuğunda gerçekleştirdim. Bebeği uyandırmamak amacıyla üzerindeki pantolonu çıkarmadan değişik örtüler ve şapkalar yardımıyla farklı kareler yakalamaya çalıştım.

Bakersfield_Newborn_Photographer-collage3-blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0256 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0246 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0298 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0292 blog

Uyanınca değişik kostümlerle devam ettik, ve bebeğimiz yine uyudu :)Bakersfield_Newborn_Photographer-collage5-blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0273 blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0325 blog

Bu sırada kızlar, babası ve kardeşiyle birlikte bizim sitenin parkında oynayan Melodi’yle tanışmışlar, hep beraber eve geldiler. Bizim oyun odasının sahibi olan kızımla nasıl tanıştıklarını büyük bir heyecanla bana anlattıktan sonra hep beraber yine oyuncaklara daldılar. Yaşları birbirine çok yakın olan üç kız bir iyi anlaştılar ki sormayın. Bizim çekim zaten bitmek üzereydi. Kızların gitme vakti yaklaşınca Melodi ‘nolur biraz daha oynayalım, gitmesinler’ demeye başladı. Yeni arkadaşlarını çok sevmişti :) Oyun oynamak için tekrar buluşma sözü vererek ayrıldılar. Böylelikle bir çekimin daha sonuna gelmiştik. Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0288 blog

Bu çekimde 24-70mm f/2.8L lensimi kullandım. Özellikle aile çekimlerinde bu lensin zoom yapma özelliği çok işime yaradı. Dar alanda çalıştığım için yakın mesafeden bütün aileyi kadraja sığdırabildim. Yine evin salonunda perdeler ardına kadar açıktı ve iki adet şemsiyeli yapay ışığım iş başındaydı. Yalnızca bebeği çektiğim pozlarda f/2.8, aileyi çektiğim pozlardaysa f/7 diyafram tercih ettim. Kızlar hareket halinde olabileceği için onların olduğu karelerde enstantanemi 1/250 ve üzerinde kullandım.

Aile pozlarında hem diyaframı kıstığım, hem de enstantaneyi hızlandırdığım için makinaya gelen ışık çok azalmıştı. O yüzden ISO’mu 1000 ve üzerine çıkarmak zorunda kalsam da oluşan ‘noise’ u daha sonra bilgisayarda Lightroom programında kolaylıkla azalttım.

2 thoughts on “Çekim Hikayesi 2

  1. Sizi kesfettigimden beri her gun blogunuza insy.sayfaniza bakiyorum.tebrik ederim cok basarilisiniz ve de paylasimci…herkes bu bilgileri vermez.. ben bu cekimde kullandiginiz kus yuvasini nerden bulabilecegimi soracaktim sizin icin de sakincasi yoksa.cok tesekkurler kolayliklar diliyorum

    1. Çok teşekkür ederim Esra. Bu güzel sözleri duymak beni çok sevindirdi.. Kuş yuvası aslında bir kapı süsü:) Alıp süsleyebileceğiniz kapı süsü satan hobi mağazalarında bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Ben iki tanesini üst üste koyarak kullandım. En altta da sepet var. Ama bebek çekimi için alttaki sepete çok da gerek yokmuş aslında.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir