Çekim Hikayesi 3: “Fotoğraflarda Güzel Çıkacak mı?”

Fotoğraf çekmeyi seven tipik bir anne çocuğuna giysi, ayakkabı, şapka, oyuncak, zıttırı, pıttırı alışverişi yaparken kendine şu soruyu sorar: ” Fotoğraflarda güzel çıkacak mı?”.

Ya da tam tersine fotoğraflarda güzel çıkacak birşeyi gereksiz olsa da çocuğuna alır :)

İşte tam da böyle bir anne geçen gün bu güzel yağmur botlarını görür ve kızı Melodi’nin ayağına 1 numara büyük olmasına rağmen kendini onları almaya ilk 5 saniye icinde ikna eder. Botlar bir de indirimdedir zaten, düşünün – kesin almalıdır yani!:)

Neyse botları alır, salonda masanın üstüne koyar. Melodi okuldan gelene kadar birkaç saat seyreder. Sonra kızı gelince görür ve delirir tabi, bayıla bayıla dener hemen. Koşar, annesinin boynuna atılır, “tekeşşür” eder:)) Sonra derler bir bakalım bakalım rahat mı, kapının önüne çıkarlar hemen. Anne fotoğraf makinasını nasıl kapıp kızının arkasından koştuğunu hatırlamaz bile.

IMG_0078-rfm

 

Dışarda olduğukları süre içinde “poz ver” yada “kameraya bak” dediğini hatırlamaz anne. Fotoğraf çekmeye niyeti vardır ama tamamen doğal hallerini yakalama peşindedir. Çünkü bu yaş grubu çocukları sabit durdurup kameraya gülümsemelerini istemek kadar zor birşey olmadığını iyi bilir. Çocuklar oynamalı, zıplamalı, koşmalıdır.. Daha önce çocukları güldürmenin yollarıyla ilgili yazısında da bahsetmiştir zaten ya, çekim yaparken onlarla bağ kurmak çok önemlidir.

IMG_0045-rfm

Dikkatlerini kameraya değil  uğraştıkları şeye çekmek için o şeyle ilgili sorular sormak, şakalar yapmak, yada ilginç birşeyler anlatmak onları kazanmanın sadece birkaç yoludur. Mesela aşağıdaki mantarlı fotoğrafı çekerken Melodi’yle aralarında bahçedeki hangi mantarın ailenin hangi üyesine benzediğine dair “derin” bir diyalog geçmiştir:

Melodi: Bence o Koray anne, baksana o küçücük. Baby mantar o!

Ben: Bence de o Koray gibi. Peki anne mantar nerde? Onu da bulalım mı? Haydi gel bahçenin diğer tarafına bakalım (çaktırmayın ışık o tarafta daha iyi).

Melodi: Tamam…

IMG_0034-rfmVe bahçenin diğer tarafında yerde ağaçtan düşen kurumuş fındıkları görürler.. Kim daha yükseğe atacak oyununu oynamaya başlarlar…

Anne bir yandan durmadan çeker..
IMG_0101-rfm

IMG_0108-rfm

IMG_0109-rfm

IMG_0112-rfm

IMG_0113-rfm

IMG_0072-rfm

IMG_0116-rfm

IMG_0117-rfmDaha sonra komşunun patlayan su borusu yüzünden oluşan su birikintisi ve çamur gözüne ilişir Melodi’nin, ve çamurla oynamak ister.!! Aslında YENİ botlarla annenin yapılmasını istediği  son şey budur, ama fotoğraf çekmeyi seven tipik anne sorusu kafasına geri gelir “Fotoğraflarda güzel çıkacak mı? ” Yine 5 saniye içinde yenik düşer zaafına ve oynamasına izin verir.  Bot konseptine uygun bir etkinlik olmasından ötürü – yoksa ondan ötürü değil yani ! :))IMG_0138-rfm

IMG_0143-rfm

IMG_0164-rfm

Ve sonuçta oyununu doya doya oynamış bir çocuk, fotoğraflarını rahatlıkla çekmiş bir anne ve “fotoğraflarda güzel çıkan” kirli botlar eve geri dönerler..

:)

Teknik Not:

İlk 6 fotoğraftaki ayar:

Diyafram f/2.8 , Enstantane  1/500, ISO 320

Havaya fındık atmalı pozlarda harekette buğulanma oluştuğu için enstantaneyi hızlandırmam gerekti ve ayarları değiştirdim ve geri kalan fotoğrafları şu ayarlarla çektim:

Diyafram f/2.8, Enstantane 1/1000, ISO 640

8 thoughts on “Çekim Hikayesi 3: “Fotoğraflarda Güzel Çıkacak mı?”

 1. Şimdi bu yazı da kareleri mi çok sevdim yoksa o annenin itirafları eşliğinde hikayeyi anlatışını mı bilmiyorum.Ama yok ayıramıyorum.Bu kareler bu hikaye ile adeta canlanıverdi gözümde daha çok sevdim o yüzden.Harikasınız ikiniz de.Baby mantar da çıkar yakında peşinizden,siz nereye o oraya.

 2. acaba fotoğraflarda güzel çıkarmı diye aldığım zıttırık,pıttırık şeylere ödediğim parayla,çok istediğim yayla evinin 1. taksitini ödeyebilirdim:):)

  Makina değerlerini paylaşman bizleri çok olumlu yönlendiriyor,ama ISO değerini yükseltmeye bir türlü kendimi razı edemiyorum:):)

  Çoooook öptüm,yazılarının devamını sabırsızlıkla bekliyorum….

  1. Jıl, başta ben de çok fazla gereksiz şey aldım ama zamanla insan (banka hesabını da görünce) seçici olmayı öğreniyor sanırım :)) Bu arada ISO değerini yükselttiğin durumlarda bilgisayarındaki fotoğraf düzenleme programı yardımıyla ‘noise’ u düşürmen çok kolay.

 3. İpek bu noise biz acemilere cızz diye öğretilen bir şey. İçimden bir ses, o çok kolay diye söylediğin düşürme ile ilgili (ya da genel bir düzenleme ) de bir post okuyacağız diyor (bunu bir temenni olarak algıla lütfen :) )
  Ben ışık kontrast doygunluk ve ufak tefek leke silmeler dışında fotoğraflarımla oynayamıyorum. Ya da Oraya hiç girmemeye de çalışıyorum diyebilirim… Şimdiden teşekkürler vereceğin öneriler için.

  1. Aslında noise azaltmanın kontrast arttırıp azaltmaktan daha zor bir yanı yok. Sadece imleci çekip istediğin ayara getireceksin, o kadar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir