Kaos

İnsan içgüdüsel olarak hep mutlu anlarını fotoğraflamak istiyor. Doğum günleri, tatiller, eğlenceler, partiler, neşeli anlar…  Fotoğraf makinası yüzümüze doğrultulduğunda saçımızı düzeltme, eteğimizi çekiştirme, en güzel çıktığımızı düşündüğümüz gülüşümüzü takınma ve hatta makinaya bakıp ‘cheeseeee’ deme modu oluşuyor.. Hepimizde bir mükemmel olma isteği.. Peki günlük hayattaki sıradan, dağınık, pasaklı ve “gerçek” anlardan ne haber? Güzel anları çektiğimiz kadar onları da çekiyor muyuz? Özellikle çocuklu hayatlar mükemmel olmaktan o kadar uzak ki aslında.. Dağınıklık, kir, gürültü dolu..

Bu konuda bana şaşıran arkadaşlarım oluyor zaman zaman. ‘Senin fotoğraflarına baktığımızda görüyorum ki çok düzenli bir evin, hep gülen mutlu çocukların var’ diyorlar. Bu yorumu yapanlara da ben şaşırıyorum. (Karşılıklı şaşırıyoruz yani! :)) Gerçekte durum tabi ki de öyle değil! Hatta tam tersi.. Her çocuklu evde ne kadar kaos varsa bizde de o kadar var. Hatta Melodi faktöründen dolayı belki biraz daha fazla bile olabilir :) Çocukların mutsuz olduğu, ağladığı, kavga ettiği, küstüğü, çığlık çığlığa koştuğu anlar o kadar fazla ki.. Onları sosyal medyada paylaşmıyorum diye olmadığı anlamına gelmiyor. Böyle anları herkes gibi ben de daha az fotoğraflıyor olabilirim, ama aslında daha çok fotoğraflamayı arzu etmiyor değilim. Çünkü o anlar da saklanması gereken anlar, değil mi? Saçı-başı dağınık, elleri kirin tozun içinde çocukların yaşadığı ve dağıttığı bir ev olumlu tarafından bakıldığında mutlu bir evdir, çünkü ‘yaşayan’ bir evdir. Fotoğraflanmayı hak eder. O anı yaşarken çok sıradan, yada bizde olumlu duygular uyandırmayan bir an olsa da ve hatta bir gıdım bile fotoğraflama isteği uyandırmasa da, çekildiğinde ve  yıllar sonra bakıldığında o fotoğraflar aslında insanı gülümsetme garantilidir. Cilalı fotoğraflar her zaman çok güzel ama ben bugün evimin ‘güzel’ dağınıklıklarını ve kire bulanmış minik yüzlerini biraz daha sık çekme sözü veriyorum kendime.

 

IMG_0096-2-rfm

IMG_0124-2-rfm

IMG_0113-rfm

IMG_0026-rfm

IMG_0014-rfm

IMG_0038-rfm

IMG_0045-rfm

IMG_0228-rfm

IMG_0236-rfm

IMG_0053-2-rfm

4 thoughts on “Kaos

  1. bütün fotoğraflar çok güzel, özellikle sonuncu gülme krizine soktu. :DDD dediğiniz gibi çekmesi daha zor ama bakması çok daha keyifli. senelerce gülünebilir bu fotoğraflara..

  2. Ay İpeeeek bu fotolar benim çok hoşuma gitti,diğer normal çekilmiş senin dilinle cilalı fotolar,hiç de komik değiller ama bunlar beni gülmekten kırdı…:))))))

  3. {Bir ayyy da benden gelsin :) :) }
    Ayyy ipekkk , inanılmaz bir perspektifin var! Yazılarını okuyup, fotoğrafları gördükçe kendimi yorum yapmaktan alıkoyamadım. Çocuklu ve fotoğraf çeker arkadaşlarım zihnimden geçiyor sırayla, hepsini en azından bu yazından mutlaka haberdar etmeliyim diye…
    Her bir post birbirinden değerli…ellerine sağlık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir