Fotoğrafçı Bir Anne: Melek Birinci Dizdar

Kısa bir aradan sonra tekrar merhaba! :) Harika bir söyleşiyle kaldığımız yerden devam edelim mi? Fotoğrafçılık serüvenini keyifle sürdüren ve fotoğraflarına bakanlara inanılmaz bir göz ziyafeti yaşatan bir anneyle tanıştırmak istiyorum sizi: Melek Birinci Dizdar! Instagram’da sıcaklığı ve çektiği fotoğrafların büyüsü sayesinde kendine hayran bırakan Melek ile fotoğrafçılık üzerine konuştuk.

IMG_3402

 1. Sevgili Melek, fotoğraf tarzını çok beğeniyoruz ve uzun yıllardır fotografçılıkla ilgilendiğini tahmin ediyoruz. Fotoğrafçılığa ne zaman ve nasıl başladın? Bu senin için bir kariyer mi yoksa bir hobi mi?

Fotoğraf maceram 2009 yılında eşimin bana çok istediğim makinayı doğum günü hediyesi olarak almasıyla başladı. Fotoğraf bir tesadüf değildi elbette. Sanatın bir çok dalına olan açlığımı onunla giderdim diyebilirim . Kendimi en doğru ifade edebileceğim alan olarak seçtim kendime bir nevi. Bu senin için kariyer mi yoksa bir hobi mi sorusu, benim de hala cevabını aradığım bir husus esasında. Sevdiği işi yapabilen şanslı insanlardan  değilim maalesef ama hayatıma mutluluklar katarak bu boşluğu doldurma gayesindeyim. En büyük şansımsa fotoğraf konusunda kendimi hiçbir zaman  yeterli hissetmemem, bu duygu beni hep dinamik tutuyor ve farkında olmadan daha iyiye yönlendiriyor.

IMG_3403 IMG_3404

IMG_3405

 

 1. Tatlı kızınla birlikte fotoğraf karelerinde yer almak sana çok yakışıyor. Birlikte çekildiğiniz fotoğraflarda tripod mu kullanıyorsun yoksa birinden yardım mı alıyorsun? 

Çok teşekkür ederim nazik ifadelerin için. Sen de bilirsin karede bir çocuk varsa tripod kullanımı çok da mümkün olmuyor. Zorunda kalsaydım elbette ondan yardım alacaktım ama çok şanslıyım ki bu konuda her zaman beni destekleyen ve yanımda olan bir eşe sahibim. Ancak fotoğraf konusunda benim gibi bir tutkusu yok maalesef. Bu yüzden karenin içine dahil olmadan önce makina ayarlarından kadraja kadar her detayı düzenlemek durumundayım. Çoğu zaman Alya’ya göre açımızı ayarlamak zorunda olduğumuzdan en ufak bir yer değişikliği benim tekrar makina ayarlarını elden geçirmem gerektiği anlamına geliyor. Sen de bilirsin, hem  fotoğraf çeken hem de poz veren rolünü üstlenmek bazen yorucu olabiliyor. Sonuç mutluluk verici olunca yorgunluğumuza değiyor, umarım eşimde bu konuda benim gibi düşünüyordur .

IMG_3406

IMG_3407

IMG_3419

 1. Çekimlerinde bolca çiçekli aksesuar ve saç bandı kullanıyorsun ve doğada çekim yapmaktan hoşlanıyorsun. Çekimleri stilize ederken ilhamını nereden alıyorsun?

Sanırım ruhum en çok doğada huzur buluyor ve karelere katmak istediğim masalsı etkiyi arttırmak için doğa bize güzel  fırsatlar sunuyor. Fotoğrafa vermek istediğim duyguyu, mekan ve kostümle harmanlayarak bir bütün olarak sunmayı seviyorum. Bunu yaparken ne kendimi ne de bütçemi zorluyorum açıkçası. Dolabımızdaki uygun parçaları bir araya getirerek gizli masalımızın  karakterlerine dönüşüyoruz kızımla. Romantik karelerin olmazsa olmazı çiçekler elbette o konuda da doğa oldukça cömert. Çekimi keyifli hale getirmek esas amacımız olduğu için kızımla birlikte ormandan topladığımız çiçeklerle çekim öncesi taç ve çiçeklerimizi hazırlıyoruz.

IMG_3420

IMG_3421

IMG_3422

 

 1. Fotoğraflarında sıcak tonları sıklıkla kullanıyorsun. Tarzını belirlemenin bir hikayesi var mı?

Hani baktığında seni hikayenin içine alan fotoğraflar vardır ya, fark ettim ki beni etkileyen çoğu kare sıcak tonlarda çekilmiş olanlardan. Tonların hikayelerin etkisini arttırdığını düşünürüm, istediğim o masalsı hissi en çok bu şekilde yakaladım sanki.  Aksini düşündüğüm fotoğraflar ve galerilerde var elbette ama benim masalımın rengi bu sanırım. Modern dünyaya dair izler barındırmayan, sade, sıcak, samimi kareler peşindeyim. Bir paylaşımımda bahsetmiştim hatta, hayallerimi fotoğraflıyorum diye. Belki hiçbir zaman yaşayamayacağım yalın bir hayatı ve onun dinginliğini hissettirmeye çalışıyorum fotoğraflarımda.

IMG_3424

IMG_3425

IMG_3426

 1. Takip ettiğin favori fotoğrafçılar kimler?

Fotoğrafçı önerilerimi birbirimizi tanımamıza vesile olan instagram aleminden vereceğim. Bunu özellikle belirtmek isterim, çünkü instagram dünyasına dahil olmayan değerli fotoğrafçılara haksızlık etmek istemem.

İdolüm olan @elena_shumilova dan başlamak isterim. Işığına ve kurgusuna hayran kaldığım, yaşadığı büyülü toprakların avantajını sonuna kadar kullanan ve her bir karesiyle beni kendine hayran bırakan bir fotoğrafçı Elena.

Bir diğer fotoğrafçı ise @adriancmurray.. Uzansan fotoğraftaki çocuğa dokunabilecek kadar başarılı karelere sahip olan  fotoğrafçı netleme konusunda da oldukça başarılı.

@elizabethgadd in büyüleyici karelerinden bahsetmemek olmaz, bir de @vincentcroce ın muhteşem ışık oyunlarından.

@veronikaevstratova , @mum_with_cam, @kirstenrickert, @mama_2thelittleones hesapları da ufuk açan karelere sahip galerilerden bir kaçı.

 

Türkiye’deki fotoğrafçılara gelecek olursak ki benim için çok daha değerliler @huseyintaskin dan bahsetmek isterim öncelikle.

Galerisinde gezindiğinizde kendinizi masal diyarındaymış gibi hissediyor ve çocukluğunuzdan, ruhunuzdan, hayallerinizden bir parça buluyorsanız her bir fotoğrafta kesinlikle Hüseyin Taşkın’ın galerisindesiniz demektir.

Sanatına olduğu kadar duruşuna da saygı duyduğum bir fotoğrafçı olan @huseyintaskin , daha önce defalarca gördüğünüz bir yeri bile büyülü bir diyarın gizemli bir şehri gibi gösterecek bir kadraja sahip.

Yine benzer karelerin yer aldığı , insanın yüreğine inceden inceye dokunan söz ve fotoğrafların yer aldığı bir başka galeri de @ömerfarukyeltekin e ait. O kadar büyüleyici bir ışık var ki fotoğraflarında öylece durup izleyebilirsiniz dakikalarca.

Bu söylediğim iki galeriye göz attığınızda her ikisinde de sıcak tonların hakim olduğunu göreceksiniz. Şimdi size önereceğim galeri sahibinin fotoğrafları ise bunun tam tersi.

Kurgusuna ,hayal gücüne ve tarzına hayran  olduğum @nolansscreen in galerisinde ise soğuk ve sert tonlar hakim.

Gizemli ve sorgulayan fotoğraflarıyla verdiği duygu öyle güçlü ki, sizi doğanın mistik yansımalarıyla alıp götürecek bir güce sahip adeta.

İsmini zikretmek istediğim daha nice kıymetli galeri sahibi var ama bir yerde durmam gerektiği için önerilerimi burada bitiyorum İpekciğim.

IMG_3427

IMG_3429

IMG_3423

 1. Fotoğrafçılığa yeni başlayan annelere önerebileceğin şeyler var mı? 

Naçizane birkaç şey söylemem gerekirse bunlardan ilki, fotoğrafın gerçek bir tutku olup olmadığını kendileri sormaları olur. Önce bir hevesle alınıp sonra kenara bırakılan, kullanıldığında da yalnızca otomatik modda çekimler yapılan makinalar için gerçekten çok üzülüyorum.

Makina ile oynamaktan çekinmesinler. ISO yu, enstantane ve diyafram ayarlarını değiştirdiklerinde  neler olabildiğini tek tek deneyip gözlemlesinler. Günün değişen saatlerinde çekim yaparak ışığın yarattığı mucizelere kendileri tanık olsunlar.

Altın saat , ters ışık vb. kavramları deneyimleyerek keşfetmeleri en güzeli. Altın saatlerde (Güneş doğduktan bir saat sonra, güneş batmadan bir saat önce) yaptığım ilk çekimde nasıl heyecanlandığımı size tarif edemem. Öyle mucizevi kareler çıkıyor ki mutlaka tecrübe edilmeli derim.

Gelelim modelimize ve ona nasıl yaklaşmamız gerektiğine.

Bir fotoğrafta karşı tarafa geçen en önemli his, doğal duruşların verdiği samimiyet. Bu nedenle asla çocuğunuzdan size poz vermesini ya da komutlarınıza uymasını beklemeyin. Zaten bu karelerin doğallıktan uzak olduğunu fotoğraflara baktığınızda siz de hissedeceksiniz.

Esas olan çocuğun kendini rahat hissetmesi ve gerçekten  eğlenmesi. Bana en çok sorulardan  biri Alya’nın nasıl böyle pozlar verebildiği. Cevabım ise hep aynı “Alya asla poz vermez, veremez”, çünkü henüz 4,5 yaşında .

Peki bu karelerin arkasında neler yaşanıyor da ortaya bu fotoğraflar çıkıyor derseniz şöyle özetleyebilirim.

Mutlaka objektife bakmasını beklemeyin, hatta bakmaması daha lezzetli fotoğraflar çıkmasını sağlayacaktır.

Siz fotoğrafınızı çekerken onun oyalanabileceği ve karede nahoş durmayacak bir şey verin eline. Çiçek, yaprak , bir dal  parçası yeterli olacaktır bunun için. Bu size birkaç dakika kazandıracaktır.

Çocuk uzaklara bakması gerektiğini veya sırf fotoğraf için gülümsemesi gerektiğini bilemez.  Bu konuda devreye hayal gücünüz girmeli. Birkaç küçük numara ile istediği yöne baktırmanız veya içten bir kahkaha attırmanız çok da zor olmasa gerek. Yanınızda biri daha varsa işiniz çok daha kolay olacaktır.

Çekimler için peyzajlı parklar veya bahçelerdense doğal ormanlık alanları tercih etmeniz, istediğiniz sıcak fotoğrafları yakalamanız konusunda size yardımcı olacaktır. Hem sonrasında minik bir piknikle gününüzü daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Özetle çocuk ile çekim yaparken ilk amacınız eğlenmek olsun, inanın güzel kareler zaten beraberinde gelecektir.

 

~~

Tüm sorularını keyifle yanıtladığım bu samimi röportaj için öncelikle yürekten teşekkür etmek isterim sana sevgili İpek.

Değer verip güzel bloğunda yer vermen ise ayrıca mutluluk verici.

Dilerim okuyucuların da satırlar arasında gezinirken en az benim kadar keyif alırlar.

Sevgiler.

IMG_3453

IMG_3452

IMG_3451

IMG_3450

IMG_3449

IMG_3448

IMG_3447

IMG_3446

IMG_3445

IMG_3444

IMG_3443

IMG_3442

IMG_3430

IMG_3431

IMG_3432

IMG_3433

IMG_3434

IMG_3435

IMG_3436

IMG_3437

IMG_3439

IMG_3440

IMG_3441

Muhteşem hayal gücü ve fotoğrafçılık konusundaki üstün yeteneği ile bizi alıp başka diyarlara götüren, iliklerimize kadar ilhamla dolduran Melek’e samimi paylaşımları için teşekkür ediyorum. Tatlı kızı Alya’yla olan fotoğraflarının devamını görmek için onu Instagram‘da mutlaka takibe alın derim.

Şimdilik hoşçakalın!

Mutlu çekimler!

:)

3 thoughts on “Fotoğrafçı Bir Anne: Melek Birinci Dizdar

 1. Merhaba,

  Öncelikle teşekkür etmek isterim güzel sözleriniz için. Fotoğraf çekimi yapıyorum ,fakat yalnızca İstanbul’da. ınstagram hesabım “melekdzdr” , çekimler için detaylı bilgi almak isterseniz ınstagram kanalı ile veya melekbirincidizdar@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz.Teşekkürler güzel sözleriniz için umarım birlikte keyifli bir sonbahar çekimi gerçekleştiririz :) sevgiler

 2. merhaba,
  resimleriniz harika bayıldım:)size nasıl ulaşabilirim?
  teşekkürler,

  1. Merhaba,

   Teşekkür ederim, beğenmenize sevindim :) ınstagram hesabım “melekdzdr” , çekimler için detaylı bilgi almak isterseniz ınstagram kanalı ile veya melekbirincidizdar@gmail.com adresinden bana ulaşabilirsiniz. Sevgiler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir