Yenidoğan Çekimi Öncesi Aileyle İletişim

Yenidoğan çekimlerimde özen gösterdiğim en önemli konulardan biri de aileyle olan iletişim. Bir bebeğin ilk fotoğraf çekimi çok özel olduğu için herşeyin çok şeffaf olmasını ve ailenin bana güvenmesini çok önemsiyorum.  O yüzden çekim öncesinde bebeğin ailesiyle küçük bir görüşme yapıp (telefon yada email yoluyla) çekimle ilgili bilmeleri gereken birkaç noktaya değiniyorum. Şöyle ki:

Süre: Benim yenidoğan çekimlerim 3-4 saati bulabiliyor. Özellikle de bebeğimiz 10 günlükten daha büyükse çekim sırasında daha sık uyanıyor, daha sık besleniyor, ve tekrar uykuya dalması daha uzun sürebiliyor. Çekimin ne kadar süreceğini önceden söylemem ailenin psikolojik olarak kendini hazırlamasını ve bez, mama, ıslak mendik vb ile ilgili tedarikli gelmesini sağlıyor. Ayrıca birçok aile (özellikle babalar) yanında tablet bilgisayar, şarj aleti, dergi vb şeyler getiriyor.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0372-edit-fbBlog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0369-edit-fbBlogIsı: Bebeğin çıplak çekileceğini öngördüğüm çekimlerde evi en az 26C- 27C sıcaklığa ayarlıyorum. Bunu belirtip aileye terlememeleri için ince giyinmelerini öneriyorum. Amerikalıların soğuğu epey sevdiklerini düşünürsek sıcaklayacakları konusuda önceden bilgilendirilmeleri onlar için önemli bir nokta.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0340-edit-fbBlogSes: Çekimlerde bebeğin uyumasını kolaylaştırmak için ‘white noise’ yani bir nevi uğultu sesi kullanıyorum. Bunun için yağmur sesi, anne karnı sesi, hışırtı sesi, vb sesler çalan bir cihazım var (artık akıllı cep telefonlarında white noise uygulamaları da mevcut). Çekim sırasında ortamda böyle bir sesin olacağını; ani ve yüksek seslerden kaçınmamız gerektiğini söylüyorum. Eğer ailenin çok ses çıkarma potansiyeline sahip başka küçük çocuğu varsa onla her daim ilgilenebilecek birinin olmasını rica ediyorum yada onu yenidoğan çekimi sırasında evin farklı bir odasında ağırlamayı öneriyorum.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0323-edit-fb_1Blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0400-edit-fbBlogGüvenlik ve Temizlik: Çekim sırasında bebeğin güvenliğini tehlikeye sokacak herhangi bir poz denemeyeceğim konusunda aileyi temin ediyorum. Yenidoğan bebeğin hijyeni konusunda da içlerinin rahat olması için bebeğe temas edecek bütün eşyaların temiz olacağını özellikle belirtiyorum. Eğer çekim günü kendimi iyi hissetmezsem bebeğin sağlığı için çekimi iptal edebileceğimi vurguluyorum.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0419-edit-fb_1Blog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0429-edit-fbBlogBeslenme: Emziren annelerden çekime bir gün kaladan itibaren yediklerine daha da bir özen göstermesini, bebeği rahatsız edebilecek yiyeceklerden uzak durmalarını rica ediyorum.

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0459-edit-fbBlog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0471-edit-fbBlog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0477-edit-fbBlogÇekim Öncesi: Çekim sırasında bebeğin uyuması için çekimden önce 1-2 saat bebeği uyanık tutmaya çalışmalarını istiyorum. Banyo yaptırın, oynayın, onla konuşun ve elinizden geldiğince onu yorun diyorum:) Ve de tabi ki arabaya binmeden mutlaka iyice besleyin ki gelir gelmez bebeği uyandırmadan çekime başlayalım. Bir de yanlarında mutlaka emzik getirmelerini rica ediyorum. Emziğin çekim sırasındaki yardımı paha biçilemez!

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0261 edit fbBlog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0264 edit fbBlog

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0462 edit fbBlogGiysi: Gelirken bebeğe teninde iz bırakmayacak ve kolay çıkarılabilecek giysiler giydirmeleri de bir başka önemli nokta. Kat kat giydirilmiş bir bebeği uyandırmadan soymak kadar zor birşey yok herhalde..

 

Bakersfield_Newborn_PhotographerIMG_0278-edit-fb_1Blogİşte böyle.. Dediğim gibi yenidoğan çekimi çok hassas ve başarılı geçmesi birçok değişkene bağlı. Daha önce bir yenidoğan çekimi tecrübesi olmayan ailelerin bu detaylara dikkatini çekmek son derece etkili oluyor, ve arada güven oluşmasında fayda sağlıyor.

Not: Blogdaki yeni yazıları e-posta ile almak için bloga üye olmayı unutmayın. Teşekkürler :)

2 thoughts on “Yenidoğan Çekimi Öncesi Aileyle İletişim

  1. Bu konuda benim en merak ettiğim; Çekimde kullanılan propların temizliği konusunda ailelerin tutumu. …her Çekim öncesi yıkanıyor mu, Bebeklere özel deterjan mı kullanılıyor vb. Gibi sorular geliyor mu?
    Açıkcası ben devasa prop gardıropları olan fotoğrafçılar için bu soruyu kendi kendime sormadan duramadım :)

    1. Her bir parçanın her çekim öncesi yıkanması mümkün değil tabi ama kirli birşeyi kullanmak da söz konusu değil.. O sorulardan bana çok sık gelmiyor aslında. Amerikalı ailelerin temizlik anlayışı bizimkinden biraz farklı olduğundan olsa gerek. Türkiye’de anneler çok daha titiz elbette, eminim orada herkes fotoğrafçılara soruyordur. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir