Yeni Yılda Yeni Fotoğraf Projesi Fikirleri

Bu kadar uzun bir ara verdikten sonra insan söze nasıl gireceğini bilemiyor. Ben yepyeni ailelerle çekimler yaparken buraya uğrayanlar oldu, biliyorum. Güzel mesajlar göndererek fotoğrafçılık tutkusunu benle paylaşan anneler de oldu. Çok teşekkür ederim kıymet verip beni de bu serüveninize dahil ettiğiniz için. Fotoğrafçılık maceralarınızın bir parçası olmak beni çok mutlu ediyor. Daha önce de söylediğim gibi ben fotoğrafçılığın önemli bir kısmını benim gibi bu sanata gönül vermiş diğer annelerden öğrendim. O yüzden online da olsa etkileşimde bulunup birbirine destek olmanın ne kadar önemli ve motive edici olduğunu çok iyi biliyorum. Burada kendi çapımda küçük bilgiler paylaşarak birilerinin hayatlarına dokunduğumu görmek beni inanılmaz mutlu ediyor. Keşke hep düzenli yazabilecek vakti bulabilsem.. Çünkü burası mutlu olduğum bir yer..

Yeni yıla girmeden paylaşmak  istediğim birçok şey vardı aslında ama kısmet olmadı. Yılbaşından önce önümüzde hala birkaç gün var. Yeni yılda fotoğrafçılıkla ilgili hedeflerim var. Kimbilir belki sizin de vardır. Sahi var mı? Benim en çok aldığım sorulardan biri olan ” Fotoğrafçılığımı nasıl geliştirebilirim?” sorusuna yanıt olarak birkaç fotoğraf projesi fikri vermek istiyorum. Yeni yıla dair hedeflerinize ulaşmak için bir vesile olabilecek nitelikte olabileceğini düşünüyorum. Yada hedef olmasa da eğlencesine yapılabilecek fikirler..

  1. 365 Günlük Fotoğraf Projesi: Hergün en az bir fotoğraf çekmek.. ve PAYLAŞMAK. Paylaşmayı özellikle vurguluyorum çünkü paylaşmak böylesi zor bir projede insanın motivasyonunu yükseltiyor. Bazı günler diğerlerinden daha yoğun olsa da birilerinin takip ettiğini ve fotoğraf beklediğini bilmek bizi olumlu anlamda zorluyor ve zinde tutuyor. Ben kızım 6 aylıkken başlamış ve Everyday With Melodi adında açtığım bloğa tam 6 ay boyunca her gün fotoğraf yüklemiştim. Anneanne, babaanne ve arkadaşlarım her gün takip ediyorlardı ve bu beni inanılmaz dinamik tutuyordu. Özel nedenlerden dolayı 365 günü tamamlayamamış ve yarıda kesmek zorunda kalmış olsam da bu projenin bana fotoğrafçılıkla ilgili kattıkları saymakla bitmez. En önemlisi de her fotoğrafı bir öncekinden daha iyi çekmeye çabalamamı sağlamasıydı.
  2. 52 Haftalık Fotoğraf Projesi: 365 gün çekmenin zor olacağını düşünüyorsanız 52 hafta boyunca her hafta bir yada birkaç fotoğraf çekebilirsiniz. Ben 2014 yılında da bunu yaptım. A Piece Of Sweet Moment adlı blogumda paylaşmak yine çok keyifliydi. Hafta boyunca çekim yapacak fırsat bulamadıysanız hafta sonunda makinanızı elinize almak için harika bir sebep.
  3. Bir Zaman Dilimi Projesi: Mesela Saat 5:00 projesi. Hergün akşam saat 5de ne yapıyorsunuz? Akşam yemeğini hazırlamaya çalışırken bir yandan da çocuklarla uğraşıyor olabilirsiniz mesela. O telaşeye ait küçük anlarınızı seri halinde fotoğraflayabilirsiniz. Karelerinize bazen size yardim eden minik eller, bazense çok sevdiğiniz bir yemeğin yapım aşaması girebilir. Çok sevdiğiniz pazar kahvaltılarınızı, sabahki modunuzu, yada bahçenizdeki bir ağacın mevsime göre değişimini düzenli olarak fotoğraflayabilirsiniz.
  4. Bir Günü Fotoğraflamak: Sabah kalktığınızdan itibaren gece yatana kadar yaptığınız şeyleri yada gün içindeki küçük detayları fotoğraflamak en favorilerimden. Daha önce bizim ufaklıkların “bir gün”ünü paylaşmıştım. Bir gününüzün inişli çıkışlı modunu görmek ve sonunda gününüzü fotoğraflarla hikayeleştirmek son derece keyifli.
  5. Çocuğumun Ardında Bıraktıkları : Bazen gün içinde kızım okula gitmeden evin bir köşesinde özenle örtüp uyuttuğu oyuncak bebeklerini buluyorum. O an yüzümde bir gülümseme beliriyor. Nasıl güzel, nasıl masumca oynadığını hayal ediyorum, hoşuma gidiyor. Saklamak istiyorum bıraktığı o izi. Şu anda çok sıradan olsa da biliyorum ki özleyeceğim böyle anları. Bunları neden fotoğraf olarak biriktirmeyelim?

Bu projelerde kural varmış gibi görünse de aslında yok. Sadece içinizden geldiği gibi ve sadece istediğiniz şeyleri çekiyorsunuz, ama yine de insana sorumluluk katan tatlı bir havası var her birinin. Kendini tekrarladığını düşündüğün anda farklı bir açı, pozlama yada tekniği araştırmaya iten bir yanı var. İşte bu dürtü sanatını geliştirmek için biçilmiş kaftan… Ama yine de böyle projelerin en sevdiğim yönü parçaları tek tek oluşturup bir hikaye yaratma arzusu. Yapıp bitirdikten sonra hikayenin bütününe bakmak ve zamanın nasıl  akıp geçtiğini görmek bazen burukluk yaratsa da anları detaylarıyla ve belli bir süre zarfı dahilinde yakalamış olmanın verdiği tatlı huzurun değeri paha biçilemez.

IMG_0022rfm

 

2 thoughts on “Yeni Yılda Yeni Fotoğraf Projesi Fikirleri

  1. Onca zamandır fotoğrafçılıkla ilgili bir çok kaynak okudum. Ancak yıllardır peşimi bırakmayan metaforun şeftali ağacımızın mevsimlik dönüşümü çek dedirten bir ilham ile karşılaşmamıştım. Sevgili ipek dünyanın diğer ucundan gerçekten kalbimize dokunuyorsun. Mutluluklar seninle olsun….
    Teşekkürler, sevgiler…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir