Işığın Yönü

Daha önceki bir yazımda da bahsetmiştim. Evde fotoğraf çekerken sürekli ışığa dikkat etmek durumunda kalıyorum. Çünkü günün her saatinde her odaya giren ışık miktarı ve yönü değişiyor. Pencereden gelen ışık bazen çok iyi olsa da çekeceğiniz kişinin/nesnenin ışığa göre konumu da en az ışığın miktarı kadar önemli. Geçen yazdan kalma birkaç fotoğrafla örneklendirmek istiyorum.

Güzel bir haftasonu sabahında çekmiştim bu fotoğrafları. Güneş birkaç saat önce doğmuş, çocukların odasındaki doğuya bakan pencereden güzel güzel içeri sızıyordu. Koray’ı önce yatağın üzerine yatırıp tepeden çekmeyi denedim. Pencere Koray’ın o anki konumuna göre güneydoğu yönünde kalıyordu ve ışık çenesinin altından aydinlatiyordu. Yüzünde oluşan gölgeler beni rahatsız etti.

IMG_0071

                                                                                                                      (1/100 f/2.8  ISO1000)

Sonra yandan almayı denedim ama ışık ayaklarına geliyor, yüzü karanlıkta kalıyordu.

IMG_0074

                                                                                                  (1/100 f/2.8  ISO1000)

Başını pencereye doğru döndürüp yine bir önceki konumumdan çekmeyi denediğimde ise gözlerinin etrafında gölgeler oluştu. Işık eşit oranda aydınlatmıyordu.

IMG_0083

(1/100 f/2.8  ISO640)

Kendi açımı değiştirdiğimde ise istediğim sonuca yaklaşmaya başladım.

IMG_0087

       (1/100 f/2.8  ISO640)

Biraz daha sola kayınca artık pencere tamamen arkamdaydı ve Koray başını bana doğru biraz döndürmüştü. Böylece yüzü eşit oranda aydınlanmıştı. Gözlerin parlaklığı ve ışıltısı ortaya çıkmıştı ve yüzünde gölge yoktu. İdeal konumum buydu.

IMG_0093

(1/100 f/2.8  ISO640)

Fotoğraf çekerken (genelde) ışığı arkana alman gerektiği aslında çok basit ve herkesin bildiği birşey ama yine de bazen insan deneme-yanılma yöntemiyle ona ulaşıyor. Bazı durumlarda ışık tam yüzüne gelmese de fotoğraf güzel olabiliyor ama her zaman değil tabi ki. Yandan yada arkadan ışıklandırmalı olup da harika olan fotoğraflar da var elbetteki. Önemli olan vermek istediğiniz mesaj. Doğal ışıkta çekim yaparken çekmek istediğimiz kişi/nesne için en uygun ışıklandırmayı bulana kadar denemeler yapmaktan çekinmemeli diye düşünüyorum.

 

2 thoughts on “Işığın Yönü

 1. Merhaba
  Yazılarınızı okumaya başladım bende yolun başındayım.
  DSLR fotoğraf makinesi aldık eşimle.
  Nikon d 7100 . Makineyi kutudan çıkarınca bende aman Allahım dedim 😂 Bebek ve doğum fotoğrafları çekmek istiyorum. Gönlümü kıranlar hevesimi kaçırmak isteyenler oluyor. Fotoğrafa aşik fotoğraf makinesi ile aşk yaşayan biri oldum
  💜💜
  İstediğim içime sinen kareler ortaya çıkmıyor çoğu zaman. 😢
  Sizi takip ediyorum
  Kolay gelsin 😙

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir