Diyafram Açıklığının Alan Derinliği Üzerindeki Etkisi

Tekrar merhaba! :)

Bu ara biraz teknikten bahsetmek istiyordum ve neden alan derinliği olmasın dedim. Alan derinliği konusu fotoğrafçılığın temellerinden ve kavranması gereken bir konu.

DSLR fotoğraf makinalarının bize sunduğu en büyük güzelliklerden biri de arka planı buğulama özelliği sayesine fotoğrafladığımız konuyu ön plana çıkarabilme – ki güçlü bir fotoğraf için konunun/modelin ön plana çıkması son  derece önemli. Arka planı buğulama deyince aklımıza ilk diyafram geliyor. Diyaframız açıldıkça (düşük f değeri) arka planı buğulama ve dolayısıyla alan derinliğini arttırma oranımız artar. Diyafram kapandıkça da (yüksek f değeri) arka planın buğusu gider, daha geniş alanın netleşmesi mümkün olur, yani alan derinliği fazlalaşır. Aşağıda hazırladığım karşılaştırmalı görsellerde alan derinliğinin ne olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki ilk fotoğrafta f/2.8 diyafram ayarı kullanıldığında oluşacak az alan derinliği görünüyor. İkinci fotoğrafta diyafram f/5.6 ya yükseltildiğinde (açıldığında) alan derinliği biraz daha artıyor. Son olarak üçüncü fotoğrafta ise diyaframın f/16 da nasıl geniş bir alan derinliği yarattığını, dolayısıyla heryerin nasıl net olduğunu  görebilirsiniz.

Alan-Derinligi_RFM

Not #1: Bu görsellerde dikkat edilmesi gereken bir nokta da kamera-model arasındaki uzaklığın hiç değişmemiş olması. Ben diyaframın alan derinliği üzerindeki etkisini göstermek amacıyla görselleri böyle hazırladım ama normalde kameranın modele olan uzaklığı azaldıkça alan derinliğinin azalması durumu da söz konusudur. Yani kamerayı modele yaklaştırırsak arka plan daha çok buğulanır. 

Not #2: Ayrıca alan derinliği kullandığımız lensin odak uzaklığı özelliğine göre de değişir. Örneğin geniş açı lenslerle (mesela 35mm) alan derinliği fazla olan fotoğraflar çekilebilir. Dolayısıyla bu lensler tüm detayların göründüğü manzara fotoğrafları için idealdir. Diğer taraftan odak uzaklığı fazla olan lenslerse (mesela 200mm) alan derinliği az (yani arka tarafı çok buğulu) fotoğraflar çekmek için çok kullanışlıdır.

Not#3: Fotoğrafın üzerine tıklayarak büyütebilir, sağ tıklayıp kaydedebilirsiniz.

IMG_0083-rfm

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir