Fotoğrafçılık “İş”inde Çekimlerinize Değer Biçmek

Geçen gün telefonum çaldı. Arayan fotoğraf çektirmek isteyen bir bayandı. Nasıl bir çekim istediğine dair birkaç sordum. Bir iş başvurusu için işyerinde ve stüdyoda birkaç fotoğrafını çektirmek istediğini söyledi.  Daha önce bu tarz bir çekim yapmamış olsam da olumlu yaklaştım ve yapabileceğimi söyleyip bir fiyat verdim. Potansiyel müşterim sesli düşündü ve şöyle dedi: “Harika! Daha önce konuştuğum fotoğrafçılara göre daha uygun (Kullandığı kelime -cheap- ti). Çektirmek istiyorum.” Sonra ne zaman çekeriz, vs. konuşmaya başladık. Telefonu kapadıktan sonra normalde birinin fotoğraf çektirmek için beni seçmesine mutlu olmam gerekirken bense kendimi çok rahatsız hissettim. Müşterim, benden önce başkalarını aramış, ama benim verdiğim fiyatı ‘ucuz’ bulduğu için benle çalışmaya olumlu bakmıştı. Kafamda onlarca soru vardı.

Hobi olarak başlayan fotoğrafçılığı ‘iş’e dönüştürdüğümden beri para konularıyla uğraşmak yeterince rahatsız etse de verdiğim emeğin bir karşılığı olması gerektiğini kabullenmiştim. Ama aradığım müşteri modeli bu mu olmalıydı? Ortalama bir keseye göre ‘uygun’ ücretler istediğim için mi yoksa yaptığım işi gerçekten beğendiği için beni tercih eden müşteriler mi istiyordum? ‘Ucuz’a çektiğim 3 müşteri mi yoksa yaptığım işe saygı duyan ve isteyeceğim biraz daha  yüksek ücreti ödemeye hazır 1 müşteri mi daha iyiydi? Bu konudaki tercih kişiden kişiye göre değişir tabi ama her çekime harcadığım zamanı ve verdiğim emeği düşünürsek o 1 müşterinin benim için daha kıymetli olacağını söyleyebilirim. Burada söz konusu çok yada az para kazanmak değil. Benim için önemli olan ailemden ve çocuklarımdan uzakta geçireceğim zamanın karşılığını bulması. Bir çekime 10 saatimi veriyorsam o 10 saatin karşılığını almak isterim – daha azını değil. Diğer taraftan çok müşteri çok iş getirir evet doğru, ve bunu kim istemez ki? Ama o ‘çok’ müşterinin ‘çok iş’ ini yapmak için saatlerimi harcarsam, yetiştirmeye çalışırken kalitemden ödün vermek zorunda kalırsam ve karşılığında ücret anlamında tatmin olmazsam orada bir hata vardır demek bence.

 

IMG_0052Sanırım herkes kabul eder ki bir fotoğrafçıya para ödeyip fotoğraf çektirmek bir ihtiyaç değil, lüks bir giderdir. Yani ‘herkes’ değil, maddi gücü elveren çektirir. Yok ben ‘herkes’ çektirebilsin istiyorum o yüzden hedef kitlem ‘herkes’ derseniz ve fiyatlarınızı düşük tutarsanız işte o zaman maddi anlamda zorlanmamak elde değil. Böyle bir durumda ‘herkes’ i mutlu edip kendinizi mutsuz etme ihtimali çok yüksek. O yüzden ‘hedef kitle’ konusuna biraz kafa yormak gerektiğini düşünüyorum. İki seçeneğe de bakalım. ‘Uygun’ fiyatlı bir servis sunduğunuz için sizle çalışan bir kişinin ilerde sizin için gerçekten sadık bir müşteri olma ihtimali ne kadar yüksek? Memnun ayrılırsa geri dönebilir ama ya sizden daha ‘uygun’ fiyatlı birini bulursa? Çünkü en önemli kriteri fotoğrafçının ‘ucuz yada pahalı’ olması. Öte taraftan ücretiniz ne olursa olsun ‘kaliteniz’ için  sizinle çalışmak isteyecek bir hedef kitleyi düşünün. Gerçekten de önem verdiğimiz bazı şeyleri satın alırken hepimizde aynı psikoloji olmuyor mu? Kaliteli olduğunu bildiğimiz şeylere ‘seve seve’ daha çok para ödemiyor muyuz? Fotoğrafçılık işinde de durum benzer. Kendi değerinizin farkında olduğunuz zaman ve gerçekten yüreğinizle bir ürün ortaya koyduğunuzda karşıdaki de size daha ciddi yaklaşıyor, kendinize olan güveninizi hissediyor. ‘Uygun’ ücretler talep ediyorsanız ‘Herhalde çok da iyi olmasa gerek’ diye bir önyargısı olabiliyor. Fotoğrafçı açısından baktığınızda ise size iyi birödeme yapmış birinin çekiminde işinize daha bir dört elle sarılıyorsunuz. Beklentilerin yüksek olduğunu bildiğiniz için motivasyonunuz yüksek oluyor. Kendinizi geliştirmeye de daha açık oluyorsunuz ve müşteri memnuniyeti için canla başla çalışıyorsunuz.IMG_0155ucret

Peki kendi değerimizi nasıl değerlendireceğiz? Fiyatları belirlerken göz önünde bulundurmamız gereken bazı şeyler:

  • Giderlerim neler? (Çekime giderken ne kadar benzin yakıyorum? Fotoğraf düzenleme program(lar)ıma ne kadar para ödüyorum? Hangi ekipmanlara ihtiyacım var? Çekim sırasında aksesuar kullanıyor muyum? Kullanıyorsam onlara ne kadar para ödüyorum? Ekipmanlarımın değeri ne kadar?)
  • Ne kadar zaman harcıyorum? (Çekim öncesi, çekim sırası, çekim sonrası, müşterilerle telefon – email görüşmeleri, websitenize harcadığınız zaman, aksesuar alışverişi sırasında harcadığınız zaman, fotoğrafları müşterilere ulaştırmak, printleri paketlemek, vs. o kadar çok şey giriyor ki bunun içine. O yüzden bir çekimden aldığınız ücreti çekim için harcadığınız zamana bölmek yeterli değil. Fotoğrafçılığın tamamında harcadığınız süreyi görebilmek ve hesaplayabilmek çok önemli).
  • Ne kadar para kazanmak istiyorum? (Giderlerden sonra elimde ne kadar para kalmasını hedefliyorum?)
  • Yaşadığım yerdeki diğer fotoğrafçıların ücretleri nasıl? (Yetenek anlamında yakın seviyede olduğunuzu düşündüğünüz diğer fotoğrafçılardan daha uyguna çekim yapıp müşterileri kendinize çekmek çok iyi bir fikir gibi görünse de aslında değil. Çünkü böyle yaparak piyasada fotoğrafçılığın değerini düşürürsünüz. Bir başkası 300 liraya çekerken siz 200’e çekerseniz, bir süre sonra hayatta kalabilmek için o da fiyatını düşürmek zorunda kalır, sonra bir diğeri de. Sonunda kimse emeğinin karşılığını alamamış olur).

Bu yazının ana fikri fiyatlarınızı yüksek tutun gibi oldu ama aslında demek istediğim maddi anlamda mutlu olmayı hedefleyin. Hesaplarınızı iyi yapın ve değerinizin farkında olun. Hiçbir müşteriyi kaçırmak istemediğiniz için yok pahasına emeklerinizi harcamayın. Yeni başlarken kendinize olan güveniniz yerine gelene kadar fiyatları uygun tutma eğilimi oluyor (hangimizin yok ki), bu çok normal ama yine de gerektiğinde (nerdeyse karşılıksız çalışmanızı isteyen) bazı müşterileri reddetmeyi göze alın.  Bunlar fotoğrafçılığı “iş” e çevirmek ve mutlu olmak isteyenlere benim naçizane tavsiyelerim.

2 thoughts on “Fotoğrafçılık “İş”inde Çekimlerinize Değer Biçmek

  1. Fotoğraflarınızı bilgisayarda hangi programla açıyorsunuz, birde işin baskı kısmı nasıl oluyor bunlarla ilgiliye birşeyler yazabilirmisiniz acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir